Anotace

Krajina jižně od Prahy, sahající od Sázavy až po Sedlčany, byla v době okupace vybrána, aby se stala výcvikovým prostorem Waffen-SS. Během let 1942–1944 zde vzniklo největší cvičiště, jaké české země poznaly. Kniha poutavým jazykem přibližuje historii jeho zrodu od prvních návrhů až po využívání příslušníky SS. Jednotlivé kapitoly ukazují, jak nacistické požadavky stále rostly, byla zabírána vesnice za vesnicí a desetitisíce lidí přišly o svůj domov. Místo nich přicházeli muži pocházející z celé Evropy, kteří se měli stát předvojem Velkoněmecké říše…

Jak kniha vznikla

Publikace vznikala více než desetiletým shromažďováním pramenů, a to zejména v českých a německých archivech, dílem také v terénu. Výsledná práce líčí příběh proměny zemědělské oblasti uprostřed Čech v německé vojenské cvičiště. Čtenáři se dozvědí, za jakých okolností výcvikový prostor vznikl, kdo stál v pozadí a jak hluboké dopady jeho zřízení mělo. Autor se v knize snažil události zachytit z různých úhlů, vedle kapitol věnovaných lidem ze zabíraného území tak sleduje například i souvislost s germanizací českých zemí, reakce protektorátní vlády, životní osudy přítomných velitelů či výcvik v řadách SS. Celé dění je bohatě dokreslováno úryvky z autentických dokumentů, text doprovází přes 150 obrazových příloh.

team

Autor

  • client

    PhDr. Tomáš Zouzal

    absolvoval studium historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracuje v Masarykově ústavu a Archivu Akademie věd ČR, dříve působil jako učitel. Dějinami benešovského výcvikového prostoru se zabývá od roku 2004.

Ukázky

Nabídka přednášek

Autor knihy dlouhodobě usiluje o rozvíjení historického povědomí, zejména mezi nejmladší generací. Z tohoto důvodu nabízí zdarma přednášky k tématu knihy, a to pro všechny generace od školních žáků až po seniory. Přednášku si lze sjednat prostřednictvím e-mailové adresy: zabrano-pro-ss@seznam.cz

Přednášky

OBECNÍ ÚŘAD KAMÝK NAD VLTAVOU

26. února od 18.00

LOM BOŘENÁ HORA

(čas bude upřesněn)

Způsob dopravy

Knihu expedujeme do dvou pracovních dnů.

Zvolte si způsob odběru, který Vám nejvíce vyhovuje:
1) dodání poštou, platba převodem (330,-Kč/ks)
2) dodání poštou, platba dobírkou (375,-Kč/ks)
3) osobní odběr v Praze – Říční 9, Praha 1-Malá Strana (290,-Kč/ks)
4) osobní odběr v Sedlčanech (290,-Kč/ks)


V případě osobního odběru Vás bude informovat náš dodavatel, který s Vámi telefonicky či e-mailem sjedná přesné místo a čas předání.

Zakoupit knihu

Při kliknutí na tlačítko "Objednat" souhlasím s Obchodními podmínkami tohoto obchodu.